Plemenný standard

STANDARD PLEMENE NĚMECKÝ ŠPIC MALÝ (FCI č. 97)

                        

Země původu: Německo

 

Využití: Pes společenský a hlídací

 

Klasifikace FCI: Skupina 5, sekce 4

 

Celkový vzhled:

Špicové vynikají krásnou srstí, jež díky bohaté podsadě odstává od těla. Zvlášť nápaný je mohutný límec kolem krku připomínající hřívu a huňatě obrostlý ocas hrdě nesený nad hřbetem. Hlava podobná lišce s bystrýma očima, zašpičatělýma malýma blízko sebe stojícíma ušima dodává špicovi jeho tolik typické vzezření.

Důležité proporce: Poměr kohoutkové výšky k délce psa je 1:1.

Chování a charakter: Německý špic je stále ostražitý, živý a mimořádně fixovaný na svého majitele. Je velmi učenlivý a lehce vychovatelný. Jeho nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a dvůr. Není ani bázlivý, ani agresivní. Odolnost vůči počasí, robustnost a dlouhověkost jsou jeho nejznamenitějšími vlastnostmi.

 

HLAVA:

Lebeční část: Hlava špice je středně velká, při pohledu shora vzadu nejširší a zužuje se klínovitě ke špičce nosu. Stop je mírně vyvinutý až zdůrazněný, nikdy ne náhlý.

Obličejová část: Nos je kulatý, malý a čistě černý. U všech hnědých špiců je tmavě hnědý. Čenich není příliš dlouhý, ani hrubý ani zašpičatělý a je v proporcionálně vhodném poměru k lebeční části (malého špice asi 2:4). Pysky nejsou převislé, pevně přiléhají a netvoří ke koutkům záhyby. U všech barevných rázů jsou černě pigmentovány, u všech hnědých špiců hnědé. Čelisti jsou normálně vyvinuty a vykazují plnocenný nůžkový skus s 42 zuby podle zubního vzorce, přičemž horní řada řezáků přesahuje bez meziprostoru přes dolní čelist a zuby stojí v čelisti kolmo. U malých špiců jsou tolerovány malé ztráty premolárů. Klešťový skus je přípustný. Líce jsou měkce zaoblené, ne vystouplé. Oči jsou středně velké, mandlového tvaru, poněkud šikmo uložené, tmavé barvy. Okraje víček jsou u všech barevných rázů černě pigmentovány, u hnědých špiců tmavě hnědé. Uši jsou malé, relativně blízko u sebe nasazené a trojúhelníkovitě zašpičatělé. Jsou neseny vždy vzpřímeně s tuhými špičkami.

 

KRK je středně dlouhý, nasazený na plecích široce, v šíji lehce klenutý, netvoří lalok a je osrstěn hřívovitým límcem.

 

TRUP:                                                                                                                                                       

Horní linie začíná na špici vzhůru nesených vztyčených uší a přechází v měkkém oblouku v krátký, rovný hřbet. Huňatý překlopený ocas, který částečně překrývá hřbet, zaobluje siluetu. Kohoutek je výrazný a neznatelně přechází v pokud možno krátký, rovný, pevný hřbet. Bedra jsou krátká, široká, silná. Záď je široká a krátká, nikdy spadající. Dostatečně prostorný hrudník je dobře klenutý, přední fronta je dobře vyvinutá. Hrudní koš zasahuje pokud možno co nejdále dozadu, břicho je pouze mírně vtaženo. Ocas je vysoko nasazen, je středně dlouhý, hned u kořene se stáčí vzhůru a dopředu přes hřbet. Leží pevně na hřbetě. Je velmi huňatě osrstěn. Dvojitá smyčka na jeho konci je přípustná.

 

KONČETINY:                                                                                                                           

Přední končetiny:

Přímá, spíše široká fronta. Plece jsou dobře osvalené a pevně spojené s hrudním košem. Lopatka je dlouhá a leží šikmo vzad. Přibližně stejně dlouhé rameno s ní svírá úhel asi 90 stupňů. Loketní kloub je silný, přilehlý k hrudníku a ani vtočený, ani vytočený. Předloktí je středně dlouhé, v poměru k trupu statné a zcela rovné, s dobrými praporci na zadní straně. Silné, středně dlouhé nadprstí svírá úhel cca 20 stupňů ke svislé rovině. Přední tlapky jsou pokud možno malé, kulaté, s dobře vedle sebe ležícími a dobře klenutými prsty, tzv. kočičí tlapky. Drápy a polštářky jsou u všech barevných rázů černé, u všech hnědých špiců tmavohnědé.

Zadní končetiny:                                                                                                                   

Zadní končetiny jsou velmi dobře osvalené a až po hlezenní kloub bohatě osrstěné. Stojí rovně a paralelně. Kosti stehenní a holení jsou přibližně stejně dlouhé. Kolenní kloub je silný, jen mírně zaúhlený a v pohybu není vytlačován dovnitř ani ven. Zánártí je středně dlouhé, velmi silné a je kolmo postavené. Tlapky zadních končetin jsou pokud možno malé, kulaté, s dobře vedle sebe ležícími prsty, tzv. kočičí tlapky. Polštářky jsou drsně. Barva drápů a polštářků je pokud možno tmavá.

Pohyb: Němečtí špicové se pohybují při dobrém posunu přímo, plynule a pružně.

Kůže je na těle pevně přilehlá bez jakýchkoliv záhybů.

 

OSRSTĚNÍ:

Němečtí špicové mají dvojité osrstění: dlouhé, rovné, odstávající pesíky a krátkou, husou, vatovitou podsadu. Hlava, uši, přední strana předních i zadních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí. Srst není zvlněná, kadeřavá ani chundelatá, na zádech se nedělí do pěšinky. Krk a ramena pokrývá hustá hříva. Zadní stranu končetin porůstají pěkné praporce, zadní končetiny od zádi až po hlezenní kloub jsou obrostlé bohatými kalhotami. Ocas je bujně osrstěný.

 

ZBARVENÍ:

Černý špic: V osrstění černého špice musí být také podsada stejně jako kůže tmavě zbarvená a zbarvení povrchu musí být lakově černé bez jakéhokoli bílého nebo jiného odznaku.

Hnědý špic: Hnědý špic má být stejnoměrně jednobarevně hnědě zbarven.

Bílý špic: Srst má být čistě bílá, bez jakéhokoliv, zvláště pak žlutavého, nádechu, který se vyskytuje zvláště na uších častěji.

Oranžový špic: Oranžový špic má být pravidelně jednobarevný ve středním odstínu.

Šedooblačný (vlkošedý) špic: Stříbrošedá s černými špičkami pesíků. Čenich a uši tmavě zbarvené, okolo očí výrazná kresba, sestávající z jemné černé linie, která probíhá šikmo od vnějšího očního koutku k dolnímu nasazení ucha a také čárkovaných linií a stínování, jež tvoří krátké, ale výrazné obočí. Hříva a oblast pecí světlé, přední a zadní končetiny bez černých odznaků pod loktem resp. kolenem, s výjimkou lehkého čárkování přes drápy. Špička ocasu je černá, spodní strana ocasu a kalhoty světle stříbrné.

Jinak zbarvený špic: Pod označení jiné zbarvení spadají všechny barevné tóny, jako krémový, creme-sable, orange-sable, black and tan a strakoš. Strakoši musí mít základní barvu bílou. Černé, hnědé, šedé nebo oranžové skvrny musí být rozděleny po celém těle.

 

VELIKOST A HMOTNOST: 26 cm +/- 3 cm, hmotnost odpovídající výšce

 

VADY: Na každou odchylku od výše uvedených bodů musí být nahlíženo jako na vadu, jejíž hodnocení by mělo být v přesném poměru ke stupni odchylky. 

                                                                                                                                                  

HRUBÉ VADY:                                                                        

-        vady stavby těla

-        příliš plochá hlava, vyslověně jablkovitá hlava

-        masově zbarvený nos, pysky a oční víčka

-        příliš velké a příliš světlé oči, mokvavé oči

-        vady v pohybovém aparátu

-        chybějící obličejová kresba u šedooblačných špiců

 

VYLUČUJÍCÍ VADY:

-        neuzavřená fontanela                                                                                                           

-        předkus nebo podkus

-        ektropium nebo entropium

-        klopené uši

-        zřetelné bílé skvrny u všech ostatních než bílých špiců

Pozn. Psi – samci musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata nacházející se úplně v šourku